Međunarodni festival dokumentarnog filma
14. - 21. travnja 2024.
Kaptol Boutique Cinema, Zagreb

Međunarodni festival dokumentarnog filma
14. - 21. travnja 2024.
Kaptol Boutique Cinema, Zagreb

Arhiva nagrađenih filmova

2024.

Veliki pečat - Međunarodna konkurencija
Četiri kćeriFour Daughters, Kaouther Ben Hania, Francuska / Saudijska Arabija / Njemačka / Tunis / Cipar

Posebno priznanje - Međunarodna konkurencija
Drugačija divljina / A New Kind of Wilderness, Silje Evensmo Jacobsen, Norveška

Veliki pečat - Regionalna konkurencija
KIX, Dávid Mikulán i Bálint Révész, Mađarska / Francuska / Hrvatska

Posebno priznanje - Regionalna konkurencija
Šutnja razuma / Silence of Reason, Kumjana Novakova, Republika Sjeverna Makedonija / BiH

Mali pečat - Najbolji kratki film
U tranzitu / In Transit, Lucija Brkić, Hrvatska

Posebno priznanje - Najbolji kratki film
Dječak Boy, Vladimir Loginov, Estonija

Mali pečat - Najbolji film mladog/e autora/ice do 35 godine
KIX, Dávid Mikulán i Bálint Révész, Mađarska / Francuska / Hrvatska

Posebno priznanje - Najbolji film mladog/e autora/ice do 35 godine
Grand Prize, Anja Koprivšek, Hrvatska

Nagrada Movies That Matter
Blago kraljevstva Dahomey / Dahomey, Mati Diop, Francuska / Senegal / Benin

Posebno priznanje - Movies That Matter
Potpuno povjerenje / Total Trust, Jialing Zhang, Njemačka / Nizozemska

Nagrada Teen Dox
Moja sestra / Sister of Mine, Mariusz Rusiński, Poljska

Posebno priznanje - Teen Dox
Ekipa / Boyz, Sylvain Cruiziat, Njemačka

Počasni Veliki pečat
Werner Herzog

Nagrada FIPRESCI
KIX, Dávid Mikulán i Bálint Révész, Mađarska / Francuska / Hrvatska

Aviteh nagrada publike
Jedina zemlja / No Other Land, Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham i Rachel Szor, Palestina / Norveška

 

2023.

Veliki pečat - Međunarodna konkurencija
Manifest / Manifesto, Angie Vinchito, Rusija

Posebno priznanje - Međunarodna konkurencija
Alis, Clare Weiskopf, Nicolás van Hemelryck, Kolumbija / Rumunjska / Čile
Susjed Abdi / Neighbour Abdi, Douwe Dijkstra, Nizozemska

Veliki pečat - Regionalna konkurencija
Van prostora i vremena / Matter Out of Place, Nikolaus Geyrhalter, Austrija

Posebno priznanje - Regionalna konkurencija
Prizori s mojim ocem / Scenes With My Father, Biserka Šuran, Nizozemska / Hrvatska
Između revolucija / Between Revolutions, Vlad Petri, Rumunjska / Hrvatska / Katar / Iran

Mali pečat - Najbolji kratki film
Horror Vacui, Boris Poljak, Hrvatska

Posebno priznanje - Najbolji kratki film
Izlazak / Haulout, Evgenia Arbugaeva, Maxim Arbugaev, Velika Britanija
Susjed Abdi Neighbour Abdi, Douwe Dijkstra, Nizozemska

Mali pečat - Najbolji film mladog/e autora/ice do 35 godine
Prizori s mojim ocem / Scenes With My Father, Biserka Šuran, Nizozemska / Hrvatska

Posebno priznanje - Najbolji film mladog/e autora/ice do 35 godine
Vrata sna / Dream’s Gate, Negin Ahmadi, Iran, Francuska, Norveška
Divlje ranjene životinje Wild Wounded Animals, Jakob Pagel Andersen, Danska

Nagrada Movies That Matter
Manifest / Manifesto, Angie Vinchito, Rusija

Posebno priznanje - Movies That Matter
Dezerteri / Deserters, Damir Markovina, Hrvatska

Nagrada Teen Dox
Iz pozadine / Hardly Working, Total Refusal, Austrija

Posebno priznanje - Teen Dox
Napušteni u Toljatiju / Tolyatti adrift, Laura Sisteró, Španjolska / Francuska

Počasni Veliki pečat
Na putu / In viaggio, Gianfranco Rosi, Italija

Nagrada FIPRESCI
U posjetu Fortuni / Paying A Visit To Fortuna, Mátyás Kálmán, Mađarska / Hrvatska

HP nagrada publike
Vrane su bijele / Crows are White, Ahsen Nadeem, SAD / Japan / Irska


20
22.

Veliki pečat - Međunarodna konkurencija
Sabaya, Hogir Hirori, Švedska

Veliki pečat - Regionalna konkurencija
Dida, Corina Schwingruber Ilić i Nikola Ilić, Švicarska / Srbija 

Mali pečat - Najbolji film autora do 35 godina starosti
Djeca magle / Children of the Mist, Diễm Hà Lệ, Vijetnam

Nagrada Movies That Matter
Kuća od krhotina / A House Made of Splinters, Simon Lereng Wilmont, Finska / Danska / Ukrajina / Švedska

Nagrada Teen Dox
Yaren i sunce / Yaren and the Sun, Renate Raman i Joren Slaets, Belgija

Nagrada Mojoj generaciji
Marx može čekati / Marx Can Wait, Marco Bellocchio, Italija

Nagrada FIPRESCI
Kao bubreg u loju / The Bubble, Valerie Blankenbyl, Švicarska / Austrija

ZABA nagrada publike
Veće od traume Bigger Than Trauma, Vedrana Pribačić i Mirta Puhlovski, Hrvatska


20
21.

Veliki pečat - Međunarodna konkurencija
Nizvodno prema Kinshasi / Downstream to Kinshasa, Dieudo Hamadi, Francuska / Belgija / Demokratska Republika Kongo

Veliki pečat - Regionalna konkurencija
Moj ujak Tudor / My Uncle Tudor, Olga Lucovnicova, Mađarska / Belgija / Portugal

Mali pečat - Najbolji film autora do 35 godina starosti
Utakmica / The Game, Roman Hodel, Švicarska

Nagrada Movies That Matter
Zemlja je plava poput naranče / The Earth is Blue as an Orange, Irina Cilik, Ukrajina / Litva

Nagrada Teen Dox
Pustinjski psi / Desert Dogs, Samuel Morris, Švicarska

Nagrada Mojoj generaciji
Prve 54 godine / The First 54 Years: An Abbreviated Manual for Military Occupation, Avi Mograbi, Finska / Francuska / Njemačka / Izrael

Nagrada FIPRESCI
Žica / The Wire, Tiha K. Gudac, Litva / Hrvatska / Slovenija / Belgija / Norveška

HT nagrada publike
Ljubav oko svijeta / Love Around the World, Anđela Rostuhar, Davor Rostuhar, Njemačka / Hrvatska


20
20.

Veliki pečat - Međunarodna konkurencija
Pjena / Froth, Ilya Povolotskiy, Rusija / Katar

Veliki pečat - Regionalna konkurencija
Naš dom u divljini / Acasa, My Home, Radu Ciorniciuc, Finska / Njemačka / Rumunjska

Mali pečat - Najbolji film autora do 35 godina starosti
Naš dom u divljini / Acasa, My Home, Radu Ciorniciuc, Finska / Njemačka / Rumunjska

Nagrada Movies That Matter
Odvjetnica / Advocate, Rachel Leah Jones, Phillipe Bellaïche, Švicarska / Kanada / Izrael

Nagrada Mojoj generaciji
Građanin K / Citizen K, Alex Gibney, Velika Britanija / SAD

Nagrada FIPRESCI
Naš dom u divljini / Acasa, My Home, Radu Ciorniciuc, Finska / Njemačka / Rumunjska

HT nagrada publike
Nun of Your Business, Ivana Marinić Kragić, Hrvatska / Srbija


201
9.

Veliki pečat - Međunarodna konkurencija
Na planini / Up the Mountain, Yang Zhang, Kina

Veliki pečat - Regionalna konkurencija
Una Primavera
, Valentina Primavera, Njemačka / Austrija / Italija

Mali pečat - Najbolji film autora do 35 godina starosti
Još se snima / Still Recording, Saeed Al Batal, Ghiath Ayoub, Francuska / Njemačka / Libanon / Katar / Sirija

Nagrada Movies That Matter
Lake lekcije / Easy Lessons, Dorrotya Zurbó, Mađarska

Nagrada Teen Dox
Sajam znanosti / Science Fair, Cristina Constantini, Darren Foster, SAD

Nagrada Mojoj generaciji
Nastavit će se / To Be Continued, Ivars Seleckis, Latvija

Nagrada FIPRESCI
Pospane priče / Stories of the Half-Light, Luca Magi, Italija

HT nagrada publike
Susjedi Neighbors, Tomislav Žaja, Hrvatska


2018.

Veliki pečat - Međunarodna konkurencija
O očevima i sinovima / Of Fathers and Sons, Talal Derki, Njemačka

Veliki pečat - Regionalna konkurencija
Druga strana svega / The Other Side of Everything, Mila Turajlić, Srbija / Francuska / Katar

Mali pečat - Najbolji film autora do 35 godina starosti
Preko svih granica / Over the Limit, Marta Prus, Poljska / Njemačka / Finska

Nagrada Movies That Matter
O očevima i sinovima
 / Of Fathers and Sons, Talal Derki, Njemačka

Nagrada Teen Dox
Ljepota
 / Beauty, Kristina Kuzhakhmetova, Rusija

Nagrada Mojoj generaciji
Ljudska rijeka
 / Human Flow, Ai Weiwei, Njemačka / SAD

Nagrada FIPRESCI
Druga strana svega
 / The Other Side of Everything, Mila Turajlić, Srbija / Francuska / Katar

HT nagrada publike
Druga strana svega
 / The Other Side of Everything, Mila Turajlić, Srbija / Francuska / Katar


2017.

Veliki pečat - Međunarodna konkurencija
Zasljepljujuća svjetlost sutona / The Dazzling Light Of Sunset, Salomé Jashi, Gruzija, Njemačka

Veliki pečat - Regionalna konkurencija
Dubina dva / Depth Two, Ognjen Glavonić, Srbija, Francuska

Mali pečat - Najbolji film autora do 30 godina starosti
Dubina dva / Depth Two, Ognjen Glavonić, Srbija, Francuska

Nagrada Movies That Matter
Sveti Bože / Holy God, Vladlena Sandu, Rusija

Nagrada Teen Dox
Snovi bez zvijezda / Starless Dreams, Mehrdad Oskouei, Iran

Nagrada Mojoj generaciji
Déjà vu, Jon Bang Carlsen, Danska

HT nagrada publike
Gospodarica Orlova / The Eagle Huntress, Otto Bell, SAD


2016.

Veliki pečat - Međunarodna konkurencija
Pjesnik na poslovnom putu / Poet on a Bussines Trip, Ju Anqi, Kina

Veliki pečat - Regionalna konkurencija
4.7, Đuro Gavran, Hrvatska

Mali pečat - Najbolji film autora do 30 godina starosti
Iznad i ispod / Above and Below, Nicholas Steiner, Švicarska / Njemačka

Nagrada Moviest That Matter
Moj Alep / My Aleppo, Melissa Langer, SAD

Nagrada Teen Dox
Filharmonija s deponija / Landfill Harmonic, Brad Allgood, Graham Townsley, SAD / Paragvaj / Brazil / Norveška

Nagrada Mojoj generaciji
Don Juan, Jerzy Sladkowski, Švedska / Finska

HT nagrada publike
U suton života / Twilight of a Life, Sylvain Biegeleisen, Belgija / Izrael


2015.

Veliki pečat - Međunarodna konkurencija
Virunga, Orlando von Einsiedel, Velika Britanija

Veliki pečat - Regionalna konkurencija
Kainova djeca / Cain's Cildren, Marcell Gerö, Mađarska / Francuska

Mali pečat - Najbolji film autora do 30 godina starosti
Drugačija Mađarska – život jednog sela, fragmenti / 
Another Hungary – the Life of a Village – Fragments, Dénes Nagy, Mađarska

Nagrada Moviest That Matter
Rich Hill, Tracy Droz Dragos, Andrew Droz Palermo, SAD

Nagrada Teen Dox
Djevojka na putu / Maindentrip, Jillian Schlesinger, SAD

Nagrada Mojoj generaciji
Snovolovka / Dreamcatcher, Kim Longinotto, Velika Britanija

HT nagrada publike
Lijepo mi je s tobom znaš / I Like That Super Most the Best, Eva Kraljević, Hrvatska


2014.

Veliki pečat - Međunarodna konkurencija
Posljednja postaja / The Last Station, Cristian Soto i Catalina Vergara, Čile

Veliki pečat - Regionalna konkurencija
Sacro Gra, Gianfranco Rosi, Italija

Mali pečat - Najbolji film autora do 30 godina starosti
Posebna potreba / The Special Need, Carlo Zoratti, Njemačka / Italija / Austrija

Nagrada Movies that Matter
Cjevovod / Pipeline, Vitaly Mansky, Rusija / Republika Češka / Njemačka

Nagrada Teen Dox
Otvorenih očiju / With Open Eyes, Erik Bafving, Švedska

Phone Dox Award
Život s Levijatanom / Living With Leviathan, Şirin Bahar Demirel, Turska

Nagrada Mojoj generaciji
Otac i sin na putu / Father and Son on a Journey, Marcel Łoziński, Poljska

HT nagrada publike
Dragi Lastane / Dear Lastan, Irena Škorić, Hrvatska


2013.

Veliki pečat - Međunarodna konkurencija
Kudzu loza / Kudzu Vine, Josh Gibson, SAD

Veliki pečat - Regionalna konkurencija
Cvetanka / Tzvetanka, Youlian Tabakov, Bugarska / Švedska

Mali pečat - Najbolji film autora do 30 godina starosti
Ugasi svjetla / Turn Off the Lights, Ivana Mladenović, Rumunjska

Nagrada Movies that Matter
Čin smaknuća / The Act of Killing, Joshua Oppenheimer, Danska / Norveška / Velika Britanija

Nagrada Teen Dox
Mali svijet / Little World, Marcel Barrena, Španjolska

Phone Dox Award
Deadline/Lifeline, Tomislav Jelinčić, Hrvatska

Nagrada Mojoj generaciji
Osobni svijet / Private Universe, Helena Třeštíková, Češka Republika

HT nagrada publike
Gangster te voli / Gangster of Love, Nebojša Slijepčević, Hrvatska


2012.

Veliki pečat – Međunarodna konkurencija
Povratci / Returns, Krzysztof Kadlubowski, Poljska

Veliki pečat – Regionalna konkurencija
Jedan dan na Drini / A Day on the Drina, Ines Tanović, Bosna i Hercegovina

Mali pečat – Najbolji film autora do 30 godina starosti
Oporuka / The Will, Christian Sønderby Jepsen, Danska

Nagrada Movies That Matter
Mjesto moje malo / The Tiniest Place, Tatiane Huezo, Meksiko

Nagrada mojoj generaciji
Ljudi koji sam mogao biti, a možda i jesam / People I Could Have Been and Maybe Am, Boris Gerrets, Nizozemska

HT nagrada publike
Nije ti život pjesma Havaja / Family Meals, Dana Budisavljević, Hrvatska


2011.

Veliki pečat – Međunarodna konkurencija
Među zvijezdama / Position Among the Stars, Leonard Retel Helmrich, Nizozemska

Veliki pečat – Regionalna konkurencija
Život, priključenija i održivi razvoj jednog kokota / Trials, Tribulations and Sustainable Growth of a Cock, Vladimir Perović, Crna Gora

Mali pečat – Najbolji film autora do 30 godina starosti
Ugljenari / Charcoal Burners, Piotr Zlotorowicz, Poljska

T-Com nagrada publike
Deponij / Waste Land, Lucy Walker, SAD


2010.

Veliki pečat – Međunarodna konkurencija
Žalba / Petition, Zhao Liang, Kina

Veliki pečat – Regionalna konkurencija
Totò, Peter Schreiner, Austrija

Mali pečat – Najbolji film autora do 30 godina starosti
Bezdan / Chasm, Wojciech Kasperski, Poljska

T-Com nagrada publike
Ljudi s mliječnog puta / People from the Milky Way, Miroslav Mikuljan, Hrvatska
Sudbina broja 13 / The Destiny of Line 13, Irena Škorić, Hrvatska


2009.

Veliki pečat – Međunarodna konkurencija
Lady Kul El Arab,  Ibtisam Salh Mara'ana, Izrael

Veliki pečat – Regionalna konkurencija
Kavijar konekšn / The Caviar Connection, Dragan Nikolić, Srbija

Mali pečat – Najbolji film autora do 30 godina starosti
Na putu do škole / On the Way to School, Orhan Eskikoy i Ozgür Dogan, Turska

T-Com nagrada publike
Engleski kirurg / The English Surgeon, Geoffrey Smith, Velika Britanija

Nagrada Movies That Matter
Burmanski videoreporteri - izvještaji iz zatvorene zemlje / Burma VJ: Reporting from a Closed Country, Anders Østergaard, Danska


2008.

Veliki pečat – Međunarodna konkurencija
Rat / Ples / War / Dance, Sean Fine i Andrea Nix Fine, SAD

Veliki pečat – Regionalna konkurencija
Vjenčanja i pelene / Weddings and Diapers, Casey Cooper Johnson i Antoneta Kastrati Cooper Johnson, SAD / Kosovo

Mali pečat – Najbolji film autora do 30 godina starosti
Samo jedan gledatelj / Audience of One, Michael Jacobs, SAD

T-Com nagrada publike
Sve je bijelo u Barkingu / All White in Barking, Marc Isaacs, Velika Britanija

Nagrada međunarodnog žirija kritičara
Vrag je dojahao na konju / The Devil Came on a Horseback, Anne Sundberg i Ricki Stern, SAD
Samo jedan gledatelj / Audience of One, Michael Jacobs, SAD

Nagrada Amnesty International
Sve je bijelo u Barkingu / All White in Barking, Marc Isaacs, Velika Britanija


2007.

Veliki pečat – Međunarodna konkurencija
Civilni status / Civil Status, Alina Rudnitskaya, Rusija

Veliki pečat – Regionalna konkurencija
Europa preko plota / Europe Next Door, Želimir Žilnik, Srbija

Mali pečat – Najbolji film autora do 30 godina starosti
Babice revolucije / The Grandomthers of Revolution, Petra Seliškar, Slovenija

T-Com nagrada publike
Plava krv / Blue Blood, Stevan Riley, Velika Britanija


2006.

Veliki pečat – Međunarodna konkurencija
Prije povratka na Zemlju / Before Flying Back to Earth, Arūnas Matelis, Litva

Veliki pečat – Regionalna konkurencija
Sasvim lično / Totally Personal, Nedžad Begović, Bosna i Hercegovina

Mali pečat – Najbolji film autora do 30 godina starosti
Anđelotvorci / The Angelmakers, Astrid Bussink, Nizozemska

T-Com nagrada publike
nije dodijeljena

Najbolji film iz programa Sport i glazba
Tijelo kao glazbeni instrument / The Human Hambone, Mark Morgan, SAD


2005.

Veliki pečat – Međunarodna konkurencija
Tri sobe melankolije / The 3 Rooms of Melancholia, Pirjo Honkasalo, Finska

Veliki pečat – Regionalna konkurencija
Slike s ugla / Images from the Corner, Jasmila Žbanić, Bosna i Hercegovina

Mali pečat – Najbolji film autora do 30 godina starosti
Miran život / Life in Peace, Antoine Cattin i Pavel Kostomarov, Švicarska / Rusija

T-Com nagrada publike
Direkt (40) Bez tate / Direkt (40) Without Dad, Nebojša Slijepčević, Hrvatska
Djeca dekreta / Children of the Decree, Florin Iepan, Rumunjska

Sponzori

Medijski pokrovitelji

Partneri

Uz potporu